Domy z kamieniaNa pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że nic takiego szczególnego w nich nie ma. Ot, po prostu zwykłe skromne domki, których sporo w okolicy. Im dłużej jednak człowiek im się przygląda, tym bardziej potrafią zachwycić. 

Angielskie domy z jasnego kamienia, bo to o nich mowa, na dobre skradły nasze serca. Żeby była jasność – nie ma w nich przepychu, ani przesadnej elegancji. Nie ma w ich budowie żadnych fajerwerków, które potrafiły by powalić na kolana. Nie kipi z nich fura pieniędzy wydana na ich postawienie. Nie ma wielkiej finezji architektonicznej, choć trzeba przyznać, że wybudowane są ze smakiem. Ich urok tkwi w prostocie, która dominuje w każdym elemencie. To ona zwróciła naszą uwagę. Ową skromność uroczej angielskiej architektury mieszkaniowej widać w zamyśle budowniczych, materiałach użytych do budowy oraz w wykończeniu. To wszystko opakowane jest w schludne i zadbane trawniki oraz ogrody, które tak pięknie prezentują się wiosną, kiedy wszystko rozkwita i zielenieje. 

Zdarzało się niejednokrotnie, że podczas spacerów przystawaliśmy na kilka dłuższych chwil, żeby nacieszyć nasze spojrzenia jakimś uroczym budynkiem. W pewnym momencie zauważyliśmy, że nie wystarcza nam już oglądanie ich z zewnątrz. Nasza ciekawość poszła o krok dalej. Wyobrażaliśmy sobie, jak domy wyglądają w środku. Zastanawialiśmy się, jak są urządzone i czy klimat panujący wewnątrz również byłby w stanie nas zauroczyć? Wyobraźnia nie dawała spokoju. Nie wytrzymaliśmy – ukradkiem zdarzyło nam się kilka razy zerknąć przez szybę. Wiecie co – ciepłe, przytulne i urządzone ze smakiem wnętrza angielskich budynków również przypadły nam do gustu.       

Nie przypuszczaliśmy, że angielski minimalizm architektoniczny pochwyci nasze serca. Dziękujemy Ci, angielska ziemio, za te ujmujące domy z jasnego kamienia.  

Jesteśmy Dorotka, Gucio i Dyzio - trójka przyjaciół z Krakowa. Miasto to jest naszym domem i znamy wszystkie jego sekrety. Częścią z nich chcielibyśmy się z Wami podzielić. Często jednak wyjeżdżamy z Krakowa, bo kochamy podróże – te bliższe i dalsze, uwielbiamy wędrować, poznając nowe miejsca. Blog ten powstał z pasji do podróżowania. Mamy nadzieję, że zarówno starsi, jak i młodsi, znajdą tu coś dla siebie. Zapraszamy do wspólnych podróży! Dorotka, Gucio i Dyzio

0 komentarze: